Uzun ömür arayışında yeni adım, kas yaşlanmasını tersine çevirmeyi başardı

ABD’de Buffalo Üniversitesi’nde hücresel yaşlanma üzerinde çalışan bilim insanları, iskelet kasının yaşlanmasını bilakis çevirmeyi sağlayacak protein buldu. Buldukları NANOG ismindeki proteinin yardımıyla iskelet kasının yaşlanmasını bilakis çevirdi.

Bilim dünyasında ilgi toplayan bu araştırmanın muharriri Profesör Stelios T. Andreadis demecinde, “Çalışmamız, NANOG’un yaşlanma aksisi tesirlerini taklit eden bir ilaç geliştirmeyi amaçlıyor” dedi.

NANOG MUCİZESİ

IFLScience’ın haberine nazaran, hayvanları içeren birtakım deneylerde, erken yaşlanan farelere yüksek ölçülerde verilen NANOG’un, mevcut kas kök hücrelerinin sayısını artırdığı ve NANOG’un yaşlanma sürecini bilakis çevirmeye yardımcı olabilecek gençleştirici özelliklere sahip olabileceği gözlemlendi.

NEDEN YAŞLANIYORUZ?

Hücresel yaşlanma, yaşın ilerlemesiyle hücrelerin bölünüp tamir edilemeyecek bir noktaya ulaşmasıyla meydana gelmektedir.

Bunun sonucunda hücrelerdeki genetik malzeme, kararsız bir hale gelir ve bir dizi moleküler ve metabolik fonksiyon bozukluğuyla birlikte çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır.

Vücudumuzun, kendi kendisini yenileme yeteneği vakitle azalmaktadır.

Buffalo Üniversitesi araştırmacılarının hedefi, bedenin kendi kendisini yenileme yeteneğini kaybetmesini önlemek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir