Macaristan: Türk savunma sanayine güveniyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay-Bobrovniczky tarafından Türkiye ve Macaristan ortasında Askeri Çerçeve Muahedesi imzalandı. 

Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky de Bakan Akar’a gösterdiği “candan konut sahipliği” için teşekkür ederek açıklamalarına başladı.

“TÜRKİYE VE MACARİSTAN STRATEJİK ORTAK”

“Türkiye ve Macaristan stratejik ortak” diyen Szalay-Bobrovniczky, bunun yansımalarının askeri ve savunmanın yanı sıra öbür alanlarda da görüldüğünü belirtti.

İki ülke ortasındaki üst seviye münasebetlerin son derece sıkı, itimada dayalı ve âlâ seviyede olduğunu vurgulayan Szalay-Bobrovniczky, “Hem askeri hem savunma alanında inanca dayanan münasebetlerimizi daha da güçlendirmek için ziyarette bulundum.” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ TAKDİR EDİYORUZ”

Bakan Akar ile görüşmeleri sırasında kıymetli mevzulara değindiklerini söz eden Szalay-Bobrovniczky, şöyle konuştu:

“Tabii ki savaş (Ukrayna-Rusya) ile ilgili konuştuk. Her iki ülkenin de bu mevzudaki görüşü muhakkaktır. Biz barışın tarafındayız. Biz her seferinde vurguladığımız üzere, derhal ateşkes ve barış görüşmelerinin başlamasını teşvik ediyoruz. Türk dostlarımız ile bu mevzularda hemfikiriz. Ayrıyeten barışın sağlanması için yaptıkları aracılık çalışmaları için kendilerini takdir ediyoruz. Bu felaket durumu ile ilgili Türkiye de insani yardımda bulunmaktadır. Biz de Macaristan olarak tarihimizin en büyük insani yardım kampanyasını yapmaktayız.”

Görüşmede, Batı Balkanlar’ın istikrarı konusunda da hemfikir olduklarının görüldüğünü belirten Szalay-Bobrovniczky, “Batı Balkanlar’ın istikrarını çok değerli buluyoruz.” dedi.

Türkiye’nin terörle çabasını vurgu yapan Szalay-Bobrovniczky, “Hem Macaristan hem de Türkiye NATO üyeliğine bağlıdır.” diye konuştu.

Türkiye ve Macaristan ortasında Askeri Çerçeve Mutabakatı’na imza attıklarını da belirten Szalay-Bobrovniczky, “Bunun için Sayın Bakan’a teşekkür etmek istiyorum.” tabirini kullandı.

Szalay-Bobrovniczky, Türkiye ve Macaristan ortasında uzun yıllara dayanan ikili alakalara vurgu yaparak, iki ülke ortasındaki diplomatik münasebetlerin yüzüncü yılının 2024’te kutlanacağını da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir