Parmak Boyası İçin 1 Yıl Önce Kanun Teklifi Verilmişti

Yüksek Seçim Kurulu, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde parmak boyası kullanılması teklifini yasal düzenleme yapılması gerektiğini tabir ederek reddettiği müracaat hakkında kanun teklifi verildiği ortaya çıktı.  

İYİ Parti’nin YSK temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, İYİ Parti Seçim İşleri Lideri Şenol Sunat’ın talimatıyla, “seçimlerle parmak boyası” uygulanması talebiyle, YSK’ya başvurmuştu. YSK ise bu başvuruyu reddetti.

Öztürk, verdiği dilekçede; “Cumhurbaşkanı seçimi ve 28. Devir milletvekili genel seçiminde, Anayasa husus 79 yeterince her iki seçim çeşidinde de ‘parmak boyası’ uygulanması konusunda karar alınmasını hürmetlerimle talep ederim” dedi.

Dilekçenin akabinde YSK’nın hususa ait aldığı kararı açıklayan Öztürk, “Seçimlerde parmak boyası’ uygulanması talebimize Yüksek Seçim kurulu, ‘Yasal düzenleme gerektiğinden süreç yapılmasına yer olmadığına’ formunda karar verdi” açıklamasını yaptı.

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal, seçim sandığı güvenliği ismine parmak boyasının yine uygulanması için 12 Nisan 2022’de TBMM’ye verdiği kanun teklifi vermişti.

Uysal, verdiği kanun teklifini toplumsal medyadan, ‘Demokrasiyi, seçimlerin yapılıyor olması ile ölçeklendiren bir anlayış hakim. Lakin asıl sorun demokrasinin öncelikle her satıhta işlemesi, sandık bazında ise seçimlerin hangi kaidelerde ve nasıl yapıldığıdır. Sandık güvenliğini tesis etmeden, sandığı demokrasi için bir referans kabul edemeyiz. Bu bakımdan #ParmakBoyası tekrar uygulanmalı, en azından milletimiz iradesinin tecelli edeceğine inanmalıdır.’ ifadeleriyle duyurmuştu.

Demokrat Parti tıpkı vakitte toplumsal medyada başlattığı kampanyada, “Sadece sandık güvenliği için değil, dinozorlar rızkını yemesin diye” mottosuyla parmak boyası daveti yapmıştı. 

CHP “NEDEN KAÇIYORSUNUZ” DİYE SORMUŞTU

CHP’nin seçimlerde parmak boyası kullanılmasını öngören kanun teklifinin görüşülmesi önerisi Kasım 2022’de TBMM’de reddedilmişti.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “AKP’ye oy vermiş seçmenlerin de yüzde 66’sı istiyor arkadaşlar. Neden kaçıyorsunuz? Seçim güvenliği açısından en değerli bu yasa teklifini ortaya koyalım” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir