CHP’li Altay’dan AKP’li Akbaşoğlu’na: Gömlek değiştirmekten geçtik, ‘hedefe ulaşmak için papaz elbisesi giyerim’ diyen bir zihniyetin mensuplarısınız!

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, AKP Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’na “Allah aşkına 600 milyar peşin açığı olan bütçenin rahmeti mi olur Akbaşoğlu? Peşin açık vermiş. Gömlek değiştirmeye gelince, sen bırak gömleği, geçtik gömlekten. ‘Hedefe ulaşmak için papaz elbisesi giyerim’ diyen bir zihniyetin mensuplarısınız ya” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 yılı bütçesinin tümü üzerine parti kümeleri ve yürütme ismine konuşmalar yapılıyor. CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, AKP Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun kendilerine yönelik sözleri ve bütçeye ait değerlendirmelerini eleştirerek, “Allah aşkına 600 milyar peşin açığı olan bütçenin rahmeti mi olur Akbaşoğlu? Peşin açık vermiş. Gömlek değiştirmeye gelince, sen bırak gömleği, geçtik gömlekten. ‘Hedefe ulaşmak için papaz elbisesi giyerim’ diyen bir zihniyetin mensuplarısınız ya. Tayyip Erdoğan’ın şu kelamı çok hakikat, evet ‘dünya beşten büyüktür’. Fakat Türkiye de ‘beşli çete’den büyüktür” diye konuştu.

“Kimin öteki ülke saraylarından medet umduğunu biz de biliyoruz, Türkiye de biliyor”

“Hangi saraydan medet umarsınız, bakın burası önemli” diyen Altay, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a söylediği sözleri anımsatarak, şunları belirtti:

“İki şey sordum, bir Sayın Erdoğan partisini kurduktan 6 ay sonra ABD’ye New York ve Washington’a niçin gitti? Kimlerle görüştü, iki? Yanında kimler vardı, üç? Ne görüştü, dört? Siyaset şeffaflıktır. Daha sonra, seçimden bir gün sonra, Sayın Cumhurbaşkanına dedim ki ‘Tayyip Erdoğan ABD yetkilisine bu mektubu yazdı mı? Bu türlü bir mektup orta yerde dolaşıyor, bunu niçin yalanlamıyorsunuz?’. Bunu daha evvel de söyledim ancak sükut ikrardan gelir, karşılık yok. Kimin diğer ülke saraylarından medet umduğunu biz de biliyoruz, Türkiye de biliyor.

“Bu para ile bu yaptığınız tünelin, barajın, havalimanın tam 10 katını yapardınız”

Yaptığınız yol, köprü, baraj. Allah razı olsun. Ne var, tünel var, köprü var, baraj var, havalimanı var. Akbaşoğlu, bunları söylüyorsun, bunların büyük çoğunluğunu yap- işlet ve devret ile yapıyorsunuz. Müteahhit yapıyor, milletten toplayıp veriyorsunuz. Pekala özeleştirmeden elde edilen 77 milyar dolar para nerede Akbaşoğlu? Bu para ile bu yaptığınız tünelin, barajın, havalimanın tam 10 katını yapardınız.” (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir