Türkiye’nin ilk savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye’nin birinci savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever, son seyahatine uğurlandı.

Türkiye’nin birinci savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever, İstanbul’da tedavi gördüğü özel hastanede çoklu organ yetmezliği nedeniyle 85 yaşında hayatını kaybetti. Konuksever, için Levent Afet Yolal Camii’nde ikindi vakti merasim düzenlendi.

Taziyeleri oğlu Timuçin Konuksever kabul etti. Burada düzenlenen cenaze merasimine ünlü foto muhabiri ve belgeselci Coşkun Aral, Gazeteci Musa Ağacıklı, Gazeteci Nazım Alpman, Gazeteci Fuat Kozluklu, Gazeteci Namık Koçak, Ressam Bedri Baykam katıldı. İkindi vakti kılınan namazın akabinde Konuksever’in cenazesi Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

TIKLAYIN | Deniz Gezmiş’in parkalı fotoğrafını çeken, Türkiye’nin birinci savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever hayatını kaybetti

TIKLAYIN | Ergin Konuksever kimdir?

Foto Galeri | Türkiye’nin birinci savaş muhabirlerinden Ergin Konuksever son seyahatine uğurlandı

“Çok rahatsızlığı vardı”

Konuksever’in oğlu Timuçin Konuksever, “Tabi çok berbatım. Şurada gördüğünüz insanların herkesin babasıdır. Çok dürüst bir insandı. Hakikat adam üzere bir adamdı. Çok çekti, son vakitlerde çok hastalandı. Bu gidişi biraz gönül ferahlığı veriyor zira kurtuldu. Çok azap çekti. Çok rahatsızlıkları vardı. Kalp yetmezliği vardı akciğeri ödem yaptı. Onu yaşatmak için elimden geleni yapacağım” dedi.

“Öğrencileri olmaktan gurur duyuyoruz”

Ünlü foto muhabiri ve belgeselci Coşkun Aral, “Mesleğe başlarken idollerimden biriydi. Kıbrıs’tan yeni geldiğinde ben mesleğe yeni başlamıştım. Bizi kolumuzdan tutup şahsen her yere götürdü. Türkiye’de foto muhabir dendiği vakit muhabirin yanında giden kişiydi ancak Ergin Ağabeyin gazeteciliği dendiği vakit araştıran, sorgulayan, yeri geldiği vakit takipçisi olan bir gazeteciydi. Dünyada benzerleri vardır ancak ülkemizde bir öncüydü. Huzur içinde yatsın, onun yetiştirdiği öğrenciler olmaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“Aslan üzere çocuktu”

Konuksever’in lisede birlikte yatılı eğitim gören Tural Hendekli, “Aslan üzere bir çocuktu. Lisede yatılı okuduk son günlerine kadar yanındaydım. Geçen hafta doğum günü pastasını kestik. Yerine koyamayız” dedi.

“Kimseye telif hakkı açmadı”

Gazeteci Nazım Alpman, “Bütün gazetecilere elinde ne varsa açardı. Eski jenerasyon gazeteciler her şeyi itinayla saklardı hatta en yeterli fotoğrafları kendi arşivlerine koyarlardı. Lakin Ergin Konuksever arşivini herkese açtı. Pek çok fotoğrafın sahibi Ergin Ağabeyken kimseye telif hakkı açmadı. Can dosttur, soyadı en çok ona yakışırdı” halinde konuştu.

“Birlikte harekâta katıldık”

Tank kumandanı Üsteğmen Ersel Kayan, “14 Ağustos’ta başlayan İkinci Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Ergin ağabey, Cengiz Kaplan, Adem Yavuz ile benim bölüğüme geldiler. İkinci harekata birlikte katıldık. Benden ayrıldıktan sonra esir düştüler, Adem Yavuz şehit edildi. Ergin Ağabey ağır yaralandı. Kahraman bir gazeteciydi. Çok beyefendi bir insandı, Allah rahmet eylesin” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir