Sigaraya 2 lira zam göründü

Yılbaşında yağacak artırım yağmuru için içki ve sigara da gün sayıyor. Yasa gereği sigara üzerindeki maktu ve minimum maktu ÖTV meblağlarına her 6 ayda bir yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) oranında artırım yapılıyor.

EN AZ 2 TL ZAM

Son 6 aylık Yİ-ÜFE’nin en az yüzde 26 civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Daha yüksek bir oran çıkmazsa hala 29.5 liraya satılan en ucuz sigaraya en az 2 TL artırım gelecek. En ucuz sigara yeni yılda 31.5 liraya çıkacak. Tıpkı formda alkollü içkilere de vergi artışı kaynaklı artırım yağacak. Artırım konusunda son kararı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan verecek. Erdoğan’ın, AKP’nin oylarına direkt tesir eden en kıymetli ögelerin başında gelen sigara fiyatlarına seçim öncesi artırım yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

6 aylık üretici enflasyonuna bakılacak

TÜİK, yılın son 5 aylık devrinde Yİ-ÜFE’nin yüzde 22.56 arttığını hesapladı. Aralık ayı üretici fiyatlarının yüzde 3 civarında artması halinde 6 aylık üretici enflasyonu yüzde 26 olacak. Bu durumda bir paket sigaradaki taban maktu vergi fiyatı 15 lira 83 kuruştan 19 lira 95 kuruşa çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir