Kurban fiyatları dudak uçuklatıyor

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Lideri Nihat Çelik, halkın değerli bir kısmının bu bayramda büyükbaş kurbana yaklaşamayacağını, küçükbaş kurbanlık fiyatının taban fiyat düzeyi olan 8 bin 500 TL’ye kadar çıkabileceğini bildirdi.

Sözcü’nün haberine nazaran geçen yıl bayramda 2 buçuk milyon civarında küçükbaş hayvanın satın alındığını belirten Çelik, büyükbaş hayvan fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bu bayramda da yeniden küçükbaş hayvana talep olacağını söyledi. Çelik, bu yıl kurbanlık fiyatlarının 5 bin 500 TL ile 8 bin 500 lira ortasında değişeceğini açıkladı.

ÇEYREĞİNİ BİLE KARŞILAMIYOR

Küçükbaş kurbanlık fiyatlarının bu düzeylerde olması halinde taban fiyatlı bir ailenin kurban kesebilmesi için maaşını kurbana yatırması gerekiyor. Emeklilerin 7 bin 500 liralık maaşla kurban kesme imkanı ise bu bayramda kalmadı. Maaşlarla kurbanlık fiyatları ortasındaki makasın açılmasıyla 20 milyonu aşkın minimum fiyatlı ve emekli ailesi bu bayramı boş geçirmek zorunda kalacak.

Bayram ikramiyesinin birinci sefer verilmeye başlandığı 2018’de emekliler, 1.000 lira olan bu parayla küçükbaş bir kurban alabiliyordu. Bu bayramda ise 2 bin liralık ikramiye bir hayvanın çeyreğini bile karşılamaya yetmiyor.

“SATIŞ YERLERİNDE KİRALAR KALDIRILSIN”

TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik, kurbanlıklarını satmak isteyen yetiştiricilerin belediyelerin belirlediği kurban satış yerlerine yüksek fiyatlarda kira bedeli ödemek zorunda kaldığını bunun da yetiştiricilere ağır yük getirdiğini söyledi. Birtakım belediyelerin toplumsal belediyecilik anlayışı gereği kurban satış yerlerini fiyatsız tahsis ettiklerine işaret eden Çelik, tüm belediyelere, kurban satış yerlerindeki kiraları kaldırmaları davetinde bulundu. Çelik, kurbanların kesinlikle gözle görülerek alınması gerektiğine de dikkat çekti.

Ülke genelinde küçükbaş kurbanlık fiyatının bu yıl 5 bin 500 TL’den başlayacağı hesaplandı. Kurbanlık fiyatının 8 bin 500 TL’ye kadar çıkabileceği tabir edildi.

Türkiye’de taban fiyatlı çalışanlara ödenen net maaş meblağı. Ülke genelindeki milyonlarca
kişi 8 bin 506 TL’lik maaşı ile geçinebilmek için çabalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir