ENHANCER projesi Kayseri’de iş dünyasını buluşturdu

KAYSERİ (İGFA) – AB dayanaklı proje kapsamında Kayseri’de ticaretin geliştirilmesi ve ticaret hacminin artırılması ismine birçok bölümden temsilci ve girişimciyi bir ortaya geldi.

Alanında uzman isimlerin eğitim, panel ve atölye çalışmaları ile yer aldığı aktiflikte; makine ekipman, metal imalatı ve tamiratı, mobilya, tarım/gıda ile yenilikçi ve yüksek teknoloji içeren bedeller zinciri alanlarında faaliyet gösteren teşebbüsçüler, yeni iş fırsatları için bir ortaya geldi.

Etkinlikte konuşan ICMPD, Batı Balkanlar ve Türkiye Bölge Koordinatörü Tamer Kılıç; “Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini geliştirmeye çalışıyoruz. Bu çerçevede temel maksadımız hem Türk vatandaşlarının hem de süreksiz müdafaa altında bulunan Suriyelilerin istihdamı arttırmak. Tabi bunu yaparken Türkiye’deki genel girişimcilik ekosistemine daha yapısal katkılarda bulunmayı dilek ediyoruz. Yapısal mevzularda değişiklik yapabilmek için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla siyaset ve strateji çerçevesinde çalışıyoruz” dedi.

“350 MİLYON EURO’LUK BÜTÇE YÖNETECEĞİZ”

Göç ve kalkınma konusunda ağır bir çalışma programını hayata geçirdiklerini belirten Tamer Kılıç; “Bu projede olduğu üzere göç üzerinden Türkiye’nin kalkınmasına nasıl dayanak verebiliriz bahislerinde ağır çalışmalar yürütüyoruz. Göç rotası üzerinden yahut Avrupa ile Türkiye ortasındaki göç konusunda işbirliklerin neler olabileceği konusunda da çalışmalar yapıyoruz. Türkiye’de 2013’ten itibaren 30’dan fazla yüksek ölçekli proje yaptık. Bu ve gelecek 4 yılda toplam 350 milyon Euro’luk bir bütçe yöneteceğiz. Bunların çok kıymetli bir kısmı da toplumsal ve ekonomik kalkınma alanlarında olacak” dedi.

“KAYSERİ DAHİL 16 VİLAYET İÇİN TOPLAM BÜTÇE 70 MİLYON EURO”

Konuşmasında ENHANCER projesinin bu yıl itibariyle biteceğini belirten Kılıç; “Avrupa Birliği ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndaki arkadaşlarımızla yaptığımız çalışmalar sonucunda ‘ENHANCER PRO’ isminde yeni bir proje geliştirdik ve bu projede daha sonuç odaklı çalışmayı planlıyoruz. Hem özel bölüme hem de lokal idarelere dayanak verebilecek çalışmalarımız olacak. Özet olarak, yeni kurulma etabındaki start-up’lara, KOBİ’lere, kooperatiflere ve tekrar Kayseri’de muvaffakiyetle uygulanan ortak kullanım tesislerine direkt hibe vereceğiz. Avrupa Birliği tarafından finanse edilmekte olan yaklaşık 50 milyon Euro, direkt hibe olarak verilecek. Projenin genel bütçesi 70 milyon Euro. Bu proje Kayseri dahil 16 vilayette uygulanacak ve yaklaşık 10 bin yararlanıcımız yalnızca hibelerden değil, aktivitelerden de yararlanacak. Gayemiz en az 2 bin 500 istihdam yaratmak.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir