Çin maglev treninde 1.500 KM/H hıza ulaşmayı hedefliyor

Çinli araştırmacılar rayların üzerinde manyetik güçle hareket eden Maglev trenin vakumlu bir tüp içerisinde muvaffakiyetle test etti. Çin bu tüp içerisinde Maglev trenini test eden birinci ülke oldu.

Vactrain isimli tren, iki kilometre uzunluğundaki bir tüp içinde yapılan test sırasında saatte 129 KM sürate ulaştı. Çin’de kullanılan bu yeni usulle maglev treni teorik olarak sesten süratli gitme, öbür bir deyişle 1.500 KM sürate ulaşma yeteneğine sahip olacak. Elon Musk tarafından 2013’te önerilen Hyperloop projesi de bu cinsten bir teknolojiye dayanıyor.

Manyetik güçle havada kalabilen Maglev trenlerin avantajı, raylarla temas etmedikleri için sürtünme direncine maruz kalmamalarında yatıyor. Çin maglev trenini vakum içerisinde hareket ettirerek hava direncini azaltmayı başardı.

Maglev trenler olağan trenlerden çok daha yüksek suratlara ulaşabiliyor. Örneğin 2015 yılında Japonya’da yapılan bir deneme sırasında bir Maglev ile saatte 603 kilometrelik bir sürat rekoruna ulaşılmıştı. 

Vactrain, Çin’in kuzeyindeki Shanxi eyaletinde iki kilometre uzunluğundaki bir boru içinde teste tabi tutuldu. Kısa arada ulaşılan 129 kilometrelik sürat bir ön deneme sonucunu oluşturuyor. Araştırma takımı artık Yanggao’da 60 kilometrelik bir deneme tüneli inşa etmeyi ve tasarladıkları treni burada saatte bin kilometrelik sürate ulaştırmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir