Bakan Soylu: Terör örgütüne katılım 100’ün altına düştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak Üniversitesi’ndeki Güvenlik Korucuları Hizmet İçi Eğitim Semineri Kapanış Töreni’ne katıldı. Burada yıl içerisinde ülke genelinde yapılan eğitimlerle ilgili bilgi veren Bakan Soylu, “25 bin güvenlik korucumuzu kapsayan eğitim programımızın bu yılki ayağının tamamlanması münasebetiyle sizlerle bir ortaya gelmiş bulunuyoruz. Bu yıl yalnızca 5 milyonu aşkın çocuğumuza ‘siber ay eğitimi’ verdik. Yani toplumsal medyada onları tehlikeden koruyabilecek, sakındırabilecek tüm problemleri anlattığımız, Siber Kabahatlerle Uğraş Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen eğitimler. Bilhassa uyuşturucu ile uğraşta bu sene tüm ünitelerimiz 5 milyonu aşkın gencimize eğitim verdi. Yalnızca bu mu? Hayır. Yaklaşık 1 milyon 200 bin anneye ‘en âlâ narkotik polisi anne’ eğitimi verdik. Tekrar birebir vakitte bilhassa aile içi şiddet ve bayana yönelik şiddette bu yıl verdiğimiz eğitim, erkekleri bu bahiste bilgilendirmek üzere, şu anda 5 milyonu aşmış durumda. ‘Kadına el kalkamaz’ sloganıyla gerçekleştirdiğimiz bu eğitimleri devam ettiriyoruz. Trafikte yeniden milyonlarca evladımıza okullarda eğitim verdik. Geçen yıl AFAD’da 56 milyon insanımıza eğitim verdik. Bu sene afet tatbikat yılı, yaklaşık 66 bin 200 tatbikat yaptık. Ayın 12’sinde de ülke genelinde bir Türkiye tatbikatı ortaya koymaya çalışacağız. Yani bakanlık olarak eğitim için kolları sıvamış durumdayız” diye konuştu.

‘YILLARDIR PKK’NIN PARTİSİ DİYORUZ, ‘HAYIR O DENLİ DEĞİLİZ’ DE DEMİYORLAR’

Terörle çabada 1845 güvenlik korucusunun şehit olduğunu söyleyen Bakan Soylu, “Halihazırda 57 bin 584 güvenlik korucumuz, 17 bin 600 istekli korucumuz, gönüllülerle birlikte 1038 bayan korucumuz var. Jandarmalar, polisler, operasyon sayıları, şehit sayıları, gazi sayıları, aslında bu sayıların hiçbiri bize asıl sıkıntıyı, Türkiye’nin terörle gayretini, bu toprakların terörden yaşadıklarını anlatmaz. Sıkıntıyı anlatan o sayılardaki insan öyküleridir. Bütün bu kasvetleri daima birlikte yaşadık. Yıllarca omuzlarımızda şehit cenazeleri taşıdık. Bunların hiçbirisi sayılarla anlatılmaz. Bunların hiçbirini PKK’nın toplantılarında anlatmazlar, PKK’nın partisi anlatmaz. Bakın biz yıllardır PKK’nın partisi diyoruz, alınmıyorlar, utanmıyorlar, itiraz da etmiyorlar. ‘Hayır, o denli değiliz’ de demiyorlar. Her platformda savunuyorlar. Yıllarca bu acıları yaşattılar. Hala utanmadan Diyarbakır sokaklarında, Şırnak, Cizre sokaklarında geziyorlar. Hala utanmadan PKK ele başına özgürlük istiyorlar. Hala utanmadan PKK için eleman istiyorlar, çocukların dağa gitmesine aracılık ediyorlar. Ankara’da güya siyaset yapıyorlar, Meclis’te el kaldırıyorlar ve bu katliamların, bu yaşananların bir tanesi için bile milletten özür dilemiyorlar. Ben lafımı ağzında tutan bir adam değilim. Dün akşam Nusaybin’de bir şenlik vardı. HDP de PKK da gitmeyin diye davet yaptı. On binlerce genç, on binlerce insan Nusaybin Meydanı’nda o şenliğe koşar adım gittiler. Geçti o günler. Milleti korkutarak, ürküterek sürate vermeye çalıştığınız günler geçti. Bugün Doğu ve Güneydoğu’da Allah’a şükürler olsun hürriyet çiçekleri, özgürlük çiçekleri, bugün Doğu ve Güneydoğu’da kardeşlik çiçekleri açıyor ve Allah’a şükürler olsun, açmaya ve etrafı bu çiçeklerle güzelleştirmeye devam edecek. Türkiye bugün bu bölgede farklı bir iklimi yaşamaktadır. 47 köyümüz kapalıydı. 22’si Gabar Dağı’nda olmak üzere toplam 40 köyün açılışına karar verdik. İnşallah bu 40 köy de çok yakın bir vakitte açılacak, kalan 7 tanesi de inşallah hazırlıkları yapılıyor, en kısa müddette açılacaktır. Yaylalarımıza çıkılamıyordu, halbuki bugün yaylalarımıza yollar yapıyoruz. 2023 yılına kadar yolu yapılmayan yaylamız kalmayacak” sözlerini kullandı.

‘ŞİMDİ BİR OH DAHA ÇEKİYORUM; GENÇLER PKK’YA GİTMİYOR’

15 Temmuz’dan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla terörle gayret stratejisinin değiştirildiğini ve kesintisiz operasyon stratejisine geçildiğini kaydeden Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Terörün yanında, teröre sebep olan, teröre kaynaklık eden ögelerle da gayret etmeye başladıktan sonra bu bölgede her şey değişti. Evvelce terör örgütüne yıllık iştirak 5 binli sayılarla söz ediliyordu. Bugün hamdolsun 100’ün altına düştü. Adım adım sıfıra hakikat ilerliyoruz. Geçen yıl 51’di, artık 43. Az kalsın 44 olacaktı. Neyse ki bir kız çocuğunu HDP’li bir yönetici tarafından dağa kaçırılırken yolda yakaladık. Anneleri babaları da HDP binasına gittiler, onu kaçıran HDP’li yöneticileri orada darbettiler. Ellerine sıhhat, âlâ de yaptılar. Hani ben bir defasında bir ‘oh’ çekmiştim ya. ‘Paralar PKK’ya gitmiyor’ diye. Artık bir ‘oh’ daha çekiyorum. Gençler PKK’ya gitmiyor. Öğretmenliğe, doktorluğa, eczacılığa, hemşireliğe ve bu ülkenin yarınlarına katkı koymaya gidiyorlar. Şenliklere gidiyorlar, dinini, inancını öğrenmeye gidiyorlar, üniversitelerde hocalarıyla birlikte yarınlara ümit vermeye gidiyorlar. Yalnızca bu coğrafyaya değil, etrafımızdaki coğrafya da ümit veriyoruz. Amerika Irak’a geldiği vakit ‘demokrasi getireceğim’ diye geldi. Amerika Afganistan’ı işgal ettiği vakit ‘Barış getireceğim, kardeşlik getireceğim’ diye geldi. Bugün Irak’taki kardeşlerimizin durumunu görüyoruz, Afganistan’daki kardeşlerimizin durumunu yıllarca o barış getireceğim palavrası içerisinde gördük. Batının, Amerika’nın palavralarına karnımız tok. Huzuru Erbil’e de Irak’a da Afganistan’a da etrafımızdaki coğrafyaya da biz getireceğiz.”

‘TERÖR ÖRGÜTÜNÜN İÇERİDE SİLAHLI ELEMAN SAYISI 120’NİN ALTINDA’

Terör örgütü PKK’nın ülke hudutları içerisindeki eleman sayısının 120’nin altına geldiğini söyleyen Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Bizde bir sayı var ancak bir sayıyı bekliyoruz. Terör aksiyonları 15 Temmuz’dan sonra yüzde 95 azaldı. Pekala bundan sonra ne olacak. Her şeyden evvel son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu gayret devam edecek lakin bizim bir planımız var. Cumhuriyetin birinci asrına kadar buradaki kahraman arkadaşlarımızla birlikte Allah nasip ederse bu ülkenin içerisinde, kırsalda bir tek terörist kalmayacak. 29 Ekim 2023’te, yani Cumhuriyetin ikinci asrına sırtımızda terörün küfesiyle girmeyeceğiz. Sonlarımızın dışında elbette ki temizlemeye devam edeceğiz. Bu ülkede istikrarın devam etmesi, terörün tekrar dirilmemesi için daima teyakkuzda ve güçlü olacağız. Etrafımızdaki coğrafyanın istikrara kavuşması, uzun vakit alacak. Terör tam da bu türlü ortamlarda yuvalanır, tam da bu türlü ortamlarda palazlanır. İşte onun için bizim kriterimiz, içerideki terörist sayısı yahut aksiyon sayısı değildir. Bizim kriterimiz coğrafyamızdaki istikrardır. Amerika Birleşik Devletleri ve batının güneyimizde bir terör devleti kurma hayalinden vazgeçirilmesi ve vazgeçmesidir. PKK/PYD’ye TIR’larla silah gitmemesidir. İşte o yüzden korucularımız çok değerlidir. Bakanlık bünyesinde Korucular Daire Başkanlığı kurduk, özlük haklarında iyileştirmeler yaptık, primleri devlet tarafından karşılanmak üzere 4A kapsamında sigortalı saydık. Ortalama yaş 45 civarındaydı, kanun kararında kararname ile 45 yaşında üzerindeki tüm korucuların emekli olabileceğini ortaya koyduk. Yaklaşık 25 bin korucumuz emekli oldu. Onlara minnettarız ve şükran duyuyoruz. Operasyon tazminatı ayda bir defa ödeniyordu, bunu her operasyon için günlük formda vermeye başladık. Tüm korucularımıza harçsız silah taşıma hakkı. Emekli olanların kardeşlerine ve çocuklarına korucu olabilme imkanı, ayrıyeten giysi kuşamlar her valilikte farklı bir halde tanzim edilirken Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinden bunu sağlayarak tıpkı kaliteyi, birebir anlayışı ortaya koyan bir sürece yanlışsız getirdik. 3 bine yakın korucumuz uzman erbaş oldu. Uzman erbaşlıktan daha fazla yükselebilmek kabiliyetini de elbette önünü daima birlikte açmış olduk. Bu adımlarımız elbette devam edecek. Son 3 yılda PYD/PKK terör örgütüne Amerika senatosu 2 milyar dolar resmi yardım yaptı. Bu az para değildir. Lakin ona karşın o yardım yapanlara da haddini bildiriyoruz, yardım yaptıklarına da haddini bildiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir