Aile destek ödemesi ne zaman yatacak, yılbaşından önce yatar mı?

Başvuruları e-Devlet ve Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden alınan, son ödeme periyodu olan 2023 yılı Mayıs ayı ödemesi olacak olan aile takviye ödemesi bu hesaplara erken yatırılacak.

AİLE DAYANAK PROGRAMI ÖDEMESİ NE VAKİT?

Aile Takviye Programı ödemeleri, aylık olarak hazırlanan ödeme listeleri çerçevesinde merkezi olarak yapılmaktadır. Hak sahibi hanelere yapılacak ödemeler, hak sahipliği kararının alındığı Mütevelli Heyeti kararı tarihini içeren ay için başlar ve takip eden ay içinde birinci ödeme gerçekleştirilir. 2022 yılı Haziran ayı ile 2023 yılı Mayıs ayı ortasındaki 12 aylık periyotta uygulanacak Aile Takviye Programının son ödeme periyodu olan 2023 yılı Mayıs ayı ödemesi takip eden Haziran ayı içinde gerçekleştirilerek program sonlandırılacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, CNNTürk kanalında katıldığı bir programda “Aile dayanak paketi ödemeleri ocak ayının 8’inde değil de yılbaşından evvel yatar mı?” sorusuna, “Hemen çalışalım. Şuanda doğrusu tarihi hatırlamıyorum lakin yılbaşından evvel bir yılbaşı ikramı yapalım inşallah.” karşılığını vermişti.

AİLE DAYANAK PROGRAMI ÖDEMESİ NE KADAR?

Aile dayanak programı ödemesi için geçtiğimiz aylarda 450- 600 lira olan meblağ arttırıldı. Buna nazaran dayanak fiyatı 850-1250 TL’ye yükseltildi.

AİLE TAKVİYE YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR?

Aile Takviye Programı müracaatları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

AİLE TAKVİYE PROGRAMI MÜRACAAT KOŞULLARI NELER?

Başvuran kişinin;

Türk vatandaşı olmaması,

Mavi Kart sahibi olması,

Yerleşim adresinin yurt dışında olması,

18 yaşından küçük olması,

Hanesinde memur, kamu personeli, noter yahut muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanan veya özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da şahısların bulunması, durumlarında müracaatlar değerlendirmeye alınamayacaktır.

Bunun yanında başvuranın; cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü yahut tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu üzere bakım kurumunda bulunan şahıslardan olması ve zarurî askerlik misyonunu ifa eden er/erbaş statüsündeki askerler olması halinde müracaatlar hane yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilemeyeceğinden bu şahıslar program kapsamı dışında tutulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir